• OGRPHY 36V102Ah Lithium Golf Cart Battery Conversion Kit with Accessories: Includes 36V102Ah Battery, 25A Charger, LCD Touch Screen, 12V DC interface, and Installation Hardware.
  • OGRPHY 36V102Ah Battery Peak Current Performance Diagram: 200A Continuous, 1000A Peak Current & Duration.
  • OGRPHY 36V102Ah Battery: Dual Monitoring (App & LCD) ,12V DC interface & Strap Mounting Points.
  • OGRPHY 36V102Ah Lithium Battery Application Guide: Solar, RV, Marine & Trolling Motor.
OGRPHY 36V102AH Lithium Golf Cart Battery Conversion Kit
WISHLIST
【1】All in One Package:One new 36V 102AH lifepo4 battery, one 36V 25A lithium battery charger, one 12VDC Connector Cable, one touch monitor and screen stand,one retantion strap.
【2】The built-in equalizer ensures balanced voltage across all cells, maintaining a difference of close to 40mV. This reduces capacity degradation and extends battery life.
【3】The battery has an upgraded 200A BMS built in, capable of releasing continuous discharge currents of up to 200 amps, 1000 amps peak current last 3-5 seconds, 30 seconds at 600 amps, 32 seconds at 300 amps make it easier climbing hills.
【4】Designed specifically for 36V golf carts, made of high-density A-grade cells for high energy(2C Discharge) and performance, The battery case is made of ABS, which is fireproof shockproof and IP65 waterproof, Compatible with all major brands of golf cart controllers, it is born for golf carts, electric vehicles, marine engines and other applications.
【6】The battery has a capacity of 3.92kWH. OGRPHY 36V 102AH lithium battery was able to run a golf cart with 3kw motor for 30 miles under tests.
【7】Features an integrated 12V DC port that directly powers 12V accessories (lights/horns) from the battery. Eliminates the need to purchase or install a 36V-to-12V converter. Note: After use, remember to turn off the discharge switch via the monitor or app to avoid draining the battery from connected 12V devices.
Quantity
ADD TO CART
BUY IT NOW
Detail
Customer Reviews
5.0
Based on 3 reviews
Sort by:
Filter
Sort by
Images
Rating
Specification
Nominal Voltage
38.4V
Charge Voltage
42.6-43.8V
Nominal Capacity
102Ah
BMS Board
200A
Energy
3916.8Wh
Max Load Power
7.68kW
Recommend Charging Current
30A
Max Continuous Disharging Current
200A
Charging Temperature
0°C-55°C
Discharging Temperature
-20°C-60°C
Dimension
20.47*10.59*8.66 inch
Weight
66.1 lbs
User Manual
Product Information
36V102AH Lithium Golf Cart Battery with Touch Monitor &Mobile App
Note
DO NOT short circuit
DO NOT reverse charging
DO NOT disassemble
DO NOT drop
DO NOT expose to heat or immerse in water
Away from kids and pets
You May Also Like
45% OFF
(5.0)
OGRPHY 48V 105Ah Lithium Golf Cart Battery Conversion Kit | Includes 48V 18A Charger and LCD Touch Screen Detailed illustration of the OGRPHY 48V105Ah Lithium Golf Cart Battery with key specifications and physical dimensions labeled.
48% OFF